Weszła w życie tarcza antykryzysowa! Co to oznacza dla sklepów?

Weszła w życie tarcza antykryzysowa! Co to oznacza dla sklepów?

1 kwietnia weszła w życie tarcza antykryzysowa, czyli program rządowy, który ma przeciwdziałać skutkom pandemii COVID-19, a przede wszystkim pomóc w utrzymaniu płynności finansowej przedsiębiorstw. Kto może z niego skorzystać? Jakie ulgi przysługują przedsiębiorcom? Jakie dofinansowanie mogą uzyskać pracodawcy? Nareszcie poznamy odpowiedzi na wszystkie pytania!

Ogłoszenie pandemii COVID-19 oraz wszelkie restrykcje nałożone na nas w tym okresie, sprawiły, że rząd w trybie natychmiastowym musiał dostosować rozwiązania prawne do nowych okoliczności.

Na dedykowanej stronie oraz w specjalnym Przewodniku Antykryzysowym dla Przedsiębiorców zawarte zostały wszystkie najważniejsze informacje dotyczące pomocy, jakiej mogą spodziewać się przedsiębiorcy ze strony rządu oraz wskazówki, jak w okresie pandemii prowadzić firmę.

Szacowana całkowita wartość wsparcia to 212 mld zł (blisko 10% PKB).

Z jakich instrumentów Tarczy Antykryzysowej mogą skorzystać firmy - w tym sklepy internetowe? Najważniejsze postanowienia to m.in.

  • Zwolnienie z opłacania składek ZUS (dotyczy tylko firm założonych przed 1-02-2020r.) przez 3 miesiące za okres marzec – maj dla :

samozatrudnionych, jeśli wartość przychodu (sprzedaży) w firmie nie przekroczyła 15681 zł w miesiącu

małych przedsiębiorstw zatrudniających do 9 pracowników wg. stanu na 29-02-2020r. W przypadku firm zatrudniających pracowników nie ma znaczenia osiągnięty przychód.

  • dofinansowanie wynagrodzeń pracowników w firmach, które odnotowały spadek obrotów, co pozwala przedsiębiorcy na obniżenie kosztów zatrudnienia nawet do 80% - tzw. świadczenia postojowe
  • wypłata 2080 zł dla osób samozatrudnionych oraz osób na umowach cywilnoprawnych
  • pożyczki dla mikroprzedsiębiorców
  • pomoc dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne
  • zasiłek chorobowy dla osób zobowiązanych do kwarantanny
  • przesunięcie terminu płatności zaliczek na podatek dochodowych
  • przesunięcie terminu wprowadzenia podatku od sprzedaży detalicznej na 1.01.2021

Więcej informacji dotyczących Tarczy Antykryzysowej: http://gov.pl/TarczaAntykryzysowa

Przewodnik Antykryzysowy: https://pfr.pl/dam/pfr/documents/tarcza-antykryzysowa/PFR-Przewodnik-Antykryzysowy-dla-Przedsiebiorcow.pdf

Wnioski do pobrania: Wniosek o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy objetych przestojem

Wniosek o dofinansowanie wynagrodzenia pracowników

*żródła: https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa

https://pfr.pl/tarcza.html*